Testování a ověřování vlastností AG-309.15

Ruská společnost TechnoAc je na trhu přibližně 20 let. Přijímač AP-019 je společně s generátorem AG-105 nový produkt výše jmenované společnosti a z prvotních dojmů lze usoudit, že se opravdu vydařil.
 
Konstrukce lokátoru a generátoru vypadá od pohledu velmi robustně a poskytuje opravdu zajímavý výkon, na jaký jsme u ruských strojů zvyklí, což je u věcí určených k použití v takovémto do jisté míry extrémním prostředí jistě nespornou výhodou.

V základní sadě naleznete samostatně generátor AG-105 a lokátor AP 019, který Vám spolehlivě poslouží k lokalizaci podzemních kabelů nebo kovové trubky, a to až do hloubky 10 m v závislosti na podmínkách. Tím ale možnosti lokátoru nekončí. S použitím dalšího příslušenství je možné hledat i poruchy izolace elektrického kabelu. Vyhledávat lze buď aktivně za použití generátoru, nebo pasivně pouze s lokátorem, pokud je kabel pod proudem.

Lokátor navíc nabízí celkem tři samostatné režimy CHART (graf), ROUTE , 2 FREQUENCY a vzájemné kombinace prvních dvou. K samotnému vyhledávání použijete asi nejvíce režimy CHART a ROUTE, režim 2FREQUENCY je spíše diagnostický. Při prvním zapnutí Vás asi ohromí celkem velký počet ikon v menu, které jsou umístěny ve dvou sloupcích po okrajích obrazovky, ale po nějaké době strávené s přístrojem se v nich budete pohybovat celkem obratně.
 
Jako první se dostanete k parametru FILTER, kde je potřeba nastavit správnou frekvenci v závislosti na frekvenci generátoru. Pokud chcete hledat pasivně bez použití generátoru, nastavte parametr na síťovou frekvenci 50 Hz.

Parametrem GAIN můžete nastavit požadovanou úroveň zesílení. Je důležité nastavit maximální hodnotu zesílení tak, aby při maximálním signálu nedosahovala 100% a měření tak bylo dostatečně přesné.

SIGNAL TYPE – zde je na výběr pouze pulzní nebo nepřetržitý (continuous) signál opět v závislosti na generátoru. Pasivní vyhledávání se provádí s parametrem nepřetržitý.

LOWER SENSOR – na výběr jsou tři parametry: Dolní propust (8KHz), Horní propust (8KHz) a úzkopásmový filtr (50Hz).
MODES (Režimy) – MIN MAX: základem tohoto režimu jsou dva grafy síly signálu v čase MIN a MAX, kdy se na grafu MAX zobrazuje síla signálu z vertikálního senzoru a na grafu MIN z postranních horizontálně umístěných senzorů.

Režim ROUTE zobrazuje na displeji reálné uložení kabelu, včetně hloubky uložení a protékajícího proudu kabelem. Většina parametrů je nastavena automaticky, takže se nemusíte s ničím zatěžovat a můžete se rovnou pustit do hledání.

Další programy jako GRAPH a GRAPH+ jsou kombinací předešlých dvou.

Další položky menu umožňují vypnutí zvuku nebo nastavení úrovně podsvícení obrazovky (0 / 50 / 100%).

Poslední položkou je Nastavení, které umožňuje volbu jazyka, Měrného systému, nastavení lokální frekvence sítě apod.

Nezanedbatelnou položkou je také možnost vyhledávání poruchy kabelů s pomocí externích senzorů v kombinaci s generátorem AG-105, který je schopen dodat na bateriové napájení úctyhodný výstupní výkon 20W. Jinak se celý generátor zdá přehledný a je snadno ovladatelný. Všechny potřebné údaje o připojeném externím příslušenství, napětí, proudu a výkonu jsou indikovány pomocí diod a zobrazovány na jednoduchém displeji. K přenosu signálu můžete využít přiložené kabely nebo integrovanou anténu. Z příslušenství lze dokoupit indukční kleště nebo externí anténu.

Lokátor jsme testovali v řadě problematických lokalit a také za všech typů počasí. Po dobu takřka ročního provozu jsme v podstatě nenarazili na žádný problém nebo kličku. Ovládání je velmi jednoduché a v podstatě intuitivní.

Obsluha, která již má zkušenost s vyhledáváním inženýrských sítí, zvládne používat plnohodnotně lokátor po krátkém zaškolení max. do 1 hodiny. Ani zaškolení personálu s nulovou zkušeností a obecným výkladem o tom, jak správně s lokátory pracovat, nezabere více jak 3 hodiny. 

Petr Zuklín

Detektory-Mlejnský s.r.o. nabízí bezplatné předvedení všech typů lokátorů inženýrských sítí v rámci ČR a SR. Při nákupu lokátoru u naší společnosti dostáváte v ceně zároveň proškolení Vašich pracovníků. Pokud se Vaše firma bude věnovat i komerčnímu vyhledávání inženýrských sítí a Vaši pracovníci projdou naším školením, bude odkaz na Vaší společnost umístěný na naší webové stránce v sekci "Vyhledávání IS“.

Další články z Recenze a testy detektorů, lokátorů

C.Scope M-SCAN - profesionální magnetometr za sexy cenu

Nový magnetometr od C.Scope

Číst více

Nová řada detektorů inženýrských sítí C.Scope

Britská firma C.Scope letošní jaro přišla ze čtvrtou řadou svých oblíbených detektorů inženýrských sítí. Všechny tři typy detektorů (CXL4. DXL4 a MXT4) přidali na citlivosti a také na přesnosti vyhodnocení.

Číst více

C.Scope jednoduchý ruční stavební detektor

Ruční detektor určený pro všechny řemeslníky, kteří se chtějí při vrtání vyhnout problémům s převrtaným elektrickými vodiči a navrtanými kovovými konstrukcemi.

Číst více